Ақмола облысы  Жарқайың ауданы ЖК "Рамазанова"  "Солнышко" балабақшасы" мемлекеттік-жекешелік әріптестік   
ИП "Рамазанова"  Государственно-частное партнерство "Детский сад "Солнышко"  Жаркаинский район Акмолинская область

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

30.06.2017

Үрейлілік

сезім шешуіне  арналған жаттығулар

 

 

«Шынжыртас»

ойын

Сабақ

барысы: балалар ,қазір біз сендермен бір үлкен шынжыртас боламыз және

бір-біріміздің артымыздан жүреміз. Алдында тұратын баланың иығына қолымызды

қоямыз,қатар-қатар салып тұрамыз. Ойнаушы іш пен арқа аралығында әуе шарын

немесе допты қысып ұстайды. Допты қолмен ұстауға болмайды.

 

«Соқыр би»           

Мақсаты: Бір-біріне  деген сенімді дамытуға көмектеседі.

 

Сабақ барысы: Балаларекі –екіден

тұрады ,бір бала бауды алып көздерін байлайды, «соқыр болады».Басқа бала

«соқырды» жүргізе алады. Балалар бір-бірінің қолын ұстап 1-2 минут

билейді.Содан кейін балалар рөлдермен ауысады.

 

«Қуыршақ» жаттығуы

Қатысушылрға сахналық қойылымнан кейінгі шкафтағы шегелерге ілініп тұрған

қуырщақ –марионетка сияқты елестетулерін сұрайды. «Елестетіңіз, сіздің

қолыңызды,саусақтарыңызды,мойныңызды,құлағыңызды, иықтарыңызды және т.б іліп

қойды .Сіздің денеңіз бір нүктеде бекілген ,ал қалғандары-босаңсыған ,ары –бері

селеңдейді»

.Жаттығуды көзді жұмып ,еркін жылдамдықпен орындайды.Жүргізуші

қатысушылардың денесінің босаңсу деңгейін бақылайды.

 

«Сарбаз пен

қуыршақ» жаттығу

Сабақ барысы:Сарбаз дегенде: бала тегіс

«сарбаз»  сияқты  тұрады,Шүберек қуыршақ дегенде бала:

бала  салбырап қалады «шүберек қуыршақ»  сияқты.Жаттығу 2-3 рет қайталанады

 

«Көбелектер әлемі» жаттығуы

Мақсаты: қиялын дамыту, шаршау

сезім шешу

Қажетті құралдар: МP3,баяу орындалатын

музыка ,кілемшелер бала санына қарай

Жаттығудың өтілу барысы

Балалар кілемшеге шалқасынан жамып , аяқ - қолдарын еркін созады .Психолог

арнайы релаксацияның әуенің қосып былай дейді :

Көздеріңді жұмып ,менің дауысымды естіңдер . Жеңіл әрі жаймен демалыңдар

өздеріңді керемет жаздың шуақты күнінде шалғанда жүргендеріңді елестетіңдер

.Дәл қазір сендердің көз алдарына ғажайып көбелек гүлден –гүлге ұшып жүргенін

көріп тұрсындар.Ойын қанаттарының қимыл - тұрсындар . Оның қөзғалысына

қараңдаршы .Ол қанаттарың жеңіл әрі әсем етіп , қозғалтады. Енді әрқайсыларын

осы көбелектің ғажайып үлкен әрі керемет қанаттарын өздеріне қиялдап көріңдерші

.Сендердің қанаттарың төмен-жоғары болу қалықтап қозғалып жатқанын сезініңдер .

Ауада балу қалықтап жүргендеріңді сезініп рахаттанындарың .Ал енді өздерін ұшып

жүрген  жерлеріне төмендегі жап –жасыл

болып тұрған шалғайға зер салыңдар қараңдаршы қандай жайқалып тұрған гүлдердің

көптігін көздеріңмен ең әдемі гүлді тауып алып саған жақындай түсіндір . Енді

сендер өздерінің гүлдерінің иісін сезіңдер . Жай менен   қалықтап осы гүлдің аңқыған иісінің ортасына

отырыңдар . Тағыда онын жұпар иісімен .Балалар кезекпен өздерінің сезімдері

жайлы айтады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Гиперактив балаларға арналған

жаттығулар,ойындар

 

Жігерлі

регуляцияні үдетпелі ойындар

«Тыңыштықты

тыңда»(Г.Д.Черепанова)

Мақсаты:гиперактивті

баланың зейінің дамыту және өзің-өзі ұстай алуды үйрету.

Мазмұны:қоңыраудын

дауысы естіле балалар бөлмеде айқайлайды,жүгіреді,тарсылдатады т.б.

Ал екінші рет

қоңырау шылдыры естілгенде тез жүгіріп барып орындықтарға отыра қалады да

тынышталады да төңірегінде ие болып жатқаныны үндемей тоқдайды.Содан соң

балалар шеңбер бойынша кезекпен (немесе қалауынша)қандай дыбыстарды

естігендіктерін айтады.

«Бәрін

керісінше»ойын

Сабақ барысы:Бала мен жүргізуші екеуі барлық

керісінше істейді.

Мысалы :Бала қолын көтерсе ,жүргізуші түсіреді.

"Үндемеймің-

сыбырлаймын - айқайлаймын"


Балаға нұсқау беріледі:

саусақты еріне басқан кезінде,бала ақырын 

дыбыс айтуға керек және өте ақырын қозғалу керек,мысалы саусақты мұрына

басқан кезінде балаға тыну тиіс және қаттып қалу керек. Қолын көтергенінде бала

сөйлейді,айғалайды,жүгереді


.«Жалын-мұз» жаттығуы

 

Мақсаты: Зейіннің тұрақталуын

дамыту

Сабақ барысы:Жаттығу барлық денені

алма-кезек қысымға түсіруді және босаңсытуды қамтиды.Қатысушылар жаттығуды

тұрып,шеңбер құрып орындайды.Жүргізушінің «жалын» деген бұйрығы бойынша

қатысушылар барлық денесімен қарқынды қозғалыстарды бастайды.Қозғалыстың

иілгіштігі және қарқындылық деңгейін әр қатысушы өз еркімен

таңдайды.Жүргізушінің «мұз» деген бұйрығы бойынша қатысушылар сол кездегі

қозғалысымен тұрып қалады да,барлық денені соңына дейін ширықтырып қатайта

түседі.Жүргізуші екі бұйрықты кезекпен 

бірнеше рет айтады.

 

 

 

 

«Айна »жаттығуы

 

Мақсаты: зейін қабілеті дамыту

 

Жаттығуы орындау барысында қатысушылар,айнадағы бейнені жеткілікті тез

үйреніп алады,серіктесінің денесінің қозғалысып логика арқылы да тауып алады .

Жаттығу-психологиялық байланыс орнатуда ең жақсы құрал.

Сабақ барысы:

Қатысушылар жұпқа бөлініп,бір-біріне қарап тұрады .Ойыншылардың бірі жай

қозғалыс жасайды .Екіншісі серіктесінің барлық қимылып дәлме –дәл етіп

қайталайды.Жүргізуші мынадай жағдайларды ескеру керектігі айтылады:

1)күрделі ,қиын қимыл-қозғалыстарды ,сондай-ақ ,бір уақытта бірнеше

қимылдар жасамау ;

2)мимикалық қимыл-қозғалыстарды;

3)қимыл-қозғалыс өте жәй жылдамдықта жасалуы тиіс.Бірнеше минут өткеннен

кейін ролдер ауысады .

Жаттығуды орындау барысында қатысушылар 

«айнадағы бейнені»жеткілікті тез үйреніп алады ,серіктесінің денесінің

қозғалысын логика арқылы да тауып алады .

 

«Тасбақалардың жүгірісі».

Бұл жүгірудің еркекшелігі, мәреге ең соңғы келген

ойыншы жеңеді. Ойыншылар бөлменің бір жағына қатарлап тұрады, содан соң

қарама-қарсы жаққа «жүгіреді». Бір орында тұруға болмайды. Барлығы

қимыл-қозғалыста болуы қажет. Қимылдары баяу болады. Ең соңғы мәреге жеткен

«тасбақа» жеңіске ие болады.

 

«Тыныштықты

жақсы көретін патша» жаттығуы

Патша шуды жек көреді, сондықтан ханзаданың

көңіл-күйін бұзбау үшін барлығымыз шуламай тыныш қозғаламыз. Патша аяқтың

ұшымен жүреді, оның жүрісі жеңіл, баяу. Бұл ролді бір бала атқарады.

Жүргізуші келесі сөзді айтады: «Барлық балалар,

патшадан басқа бөлменің әр жеріне тұра қалады. Патша саусағын ауызына тигізіп,

«Ш-ш-ш, ханзада келе жатыр!» деп, бөлмені аралай бастайды. Барлығы «қатып» қалу

керек, ал патша әрқайсысын айналып шығады. Кез келген баланың қасына келіп,

саусағын баланың мұрнына тигізеді. Сол бала аяқтың ұшымен патшаның артынан жүре

бастайды. Келесі балаға жақындаған патша саусағын баланың мұрнына тигізеді, ол

бірінші баланың соңына тұрып, аяқтың ұшымен патшаның артынан жүре бастайды. Сол

тәртіппен ойын жалғаса береді. Барлық балалар патшаның артына жиналғаннан

кейін, патша кез келген артындағы балаға қарап, «Ш-ш-ш» дейді, сонда сол бала

өз орнына тыныш, аяқ ұшымен оралады. Барлығы орнына тұрғаннан кейін ойын

аяқталады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотров: 620


Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст